STEAM

Vykdome STEAM programą. Užsiėmimai vyksta netradicinėse aplinkose, domimės artimiausia aplinka, taikome įvairius pažinimo būdus.

STEAM 2020 M. VEIKSMŲ PLANAS

Respublikinė virtuali fotografijų paroda „STEAM GYVENA DARŽELYJE“

 

 

 

Eksperimentas su apelsinais

 

          Grupės „Nykštukai“ ugdytiniai atliko eksperimentą su apelsinais. Pirmiausia apžiūrėjo  juos ir aptarė formą, spalvą, odelę, kur auga, ar kvepia. Po to vieną apelsiną nulupome, o kitą palikome su žieve. Vaikai spėliojo: kuris nuskęs, o kuris-plūduriuos. Įdėjus į indą su vandeniu, pamatė, kad nuluptas apelsinas nuskendo, o su žieve-plūduriavo. Vaikai sužinojo, kad tarp žievės ir minkštimo yra oro, kuris neleidžia skęsti. Taip kaip gelbėjimosi liemenė yra pripūsta oro, todėl vilkint ją galima drąsiai maudytis įvairiuose vandens telkiniuose.

 

 

 

 

Eksperimentas su augalais ir dažais

  Augalai, panašiai, kaip ir gyvūnai, turi tam tikrą „kraujagyslių“ sistemą – vamzdelius, kuriais siurbiamas ir paskirstomas visam augalui vanduo bei naudingosios medžiagos. Ugdytiniai atliko eksperimentą, leidžiantį tai aiškiai pamatyti – pamerkė gėles į nudažytą vandenį parai. Eksperimentas pavyko, gėlytės žiedas nusidažė. Vaikai aiškiai pamatė augalo „kraujagyslių sistemą“ ir patyrė daug džiugių emocijų.

 

Grupės „Ežiukai‘“ ugdytiniai ir auklėtoja Regina Kavaliauskienė

 

 

 

 

 

Eksperimentas su pienėmis

  Vaikai prisiskynė dvi puokštes pienių. Vieną puokštę pamerkė į stiklinę su vandeniu paprastai, o kitos puokštės pienių kotelius suplėšė ir taip pat pamerkė į vandenį. Vandenyje esančių suplėšytų gėlių koteliai susisuko, susiraitė. Vaikai sužinojo, kad vanduo gali pakeisti suplėšytų pienių kotelių formą.

Grupė ,,Ežiukai‘‘ ugdytojai ir auklėtoja Regina Kavaliauskienė

 

 

 

 

 

 

„Pražydo gėlė“

Eksperimentą grupės „Ežiukai“ vaikai atliko namuose. Eksperimentui reikėjo: vandens, popierinių gėlių. Vaikai suprato, kad sušlapęs popierius plečiasi ir tokiu būdu skleidžiasi sulankstytos gėlės. 

Auklėtoja Indrė Kvietkienė

 

 

 

„Vaivorykštė – vandens kelionė“

Tikslas: Sužinoti apie vandens savybes, keliauti iš vieno indo į kitą.

Rezultatas: Popieriniai rankšluosčiai yra gerai sugeriantys, todėl vanduo gali greitai ir lengvai jais judėti. Procesas, kurio  metu vanduo juda popieriniais rankšluosčiais, yra vadinamas kapiliarų efektu (jo dėka vanduo augale pernešamas net į smulkiausias lapo gyslas). Keliaujant spalvotam vandeniui, susitikusios spalvos susimaišo.

 

Auklėtojos Jekaterina Surantienė 

 

 

 

„Oro slėgis vienodas visomis kryptimis“

Tikslas: Susipažinti su vandens savybėmis.

Rezultatas: Kortelė nenukrenta ir prilimpa prie stiklinės. Ir stiklinę ir kortelę iš visų pusių slegia oras.

Kadangi oro slėgis visomis kryptimis vienodas, kortelė lieka prilipusi prie stiklinės.

Auklėtojos Jekaterina Surantienė 

 

 

 

„Kaip greitai išpilti vandenį?“

Tikslas: Susipažinti su vandens savybėmis.

Rezultatas: Pilną butelį vandens apvertus ir sukiojant jį ratu, vanduo žymiai greičiau išbėga iš butelio.

Taip oras patenka į butelį ir išstumia vandenį.

 

Auklėtojos Jekaterina Surantienė

 

 

 

„Ar oras sveria?“

Tikslas: Įsitikinti, kad oras sveria.

Rezultatas: Svarstyklės pakrypo žemyn su tuo balionu, kuris liko susprogdintas.

Vadinasi oro pilnas balionas, sunkesnis už tuščia. Štai kodėl svarstyklių strypelis nusviro žemyn. Tai įrodo, kad oras irgi sveria.

 

Auklėtojos Sofija Ulienė

 

 

 

Vabzdžių, vabalėlių stebėjimas

Gamtoje vaikams smagu atrasti, tyrinėti, susipažinti, sužinoti… Šylant orams, tėveliai kartu su vaikučiais vyko į mišką, kiti savo kieme, treti savo balkone, ieškojo įvairių vabzdžių, vabalėlių. Tėvelių pagalba, vaikai surado daug įvairių gyvių: sraigių, sliekų, skruzdėlių, boružėlių, drugelių, bitučių… Stebėjo jų gyvenimą, susipažino su jų išvaizda: skaičiavo sparnelius, kojytes ir kt. Sužinojo, kodėl boružėlių tokia ryški spalva, kokia jų nauda, kur jos gyvena. Skaičiavo, kiek boružėlės turi taškelių, tyrinėjo, kaip juda sraigė, sliekas, stebėjo, kaip skraido drugeliai, bitutės. Vaikai patyrė daug teigiamų emocijų, kaupė įvairią patirtį, buvo ugdomas ekologinis sąmoningumas.

Grupės „Ežiukai“ vaikučiai, tėveliai ir auklėtoja Regina Kavaliauskienė

 

 

 

Eksperimentas „Neskęstantis kiaušinis“

  Eksperimentą vaikai atliko namuose kartu su tėveliais. Į dvi stiklines (kuriose tilpo po kiaušinį) įpylė vandens iš čiaupo. Į vieną iš stiklinių įdėjo keletą šaukštų valgomosios druskos ir gerai išmaišė, kol didžioji dalis druskos ištirpo, o vanduo praskaidrėjo. Vieną kiaušinį atsargiai įdėjo į vandens stiklinę be druskos. Jis skendo ir atsidūrė ant dugno. Antrą kiaušinį įdėjo į vandens stiklinę, kuriame įberta druskos. Šis kiaušinis pakibo paviršiuje. Vaikučiai suprato, kad  druska pakeitė vandens tankį, jis pasidaro didesnis, ir tuomet kiaušinis tokiame vandenyje neskęsta.

Grupės „Ežiukai“ vaikučiai, jų tėveliai ir auklėtoja Regina Kavaliauskienė

 

 

Eksperimentas „Nuogas kiaušinis“

  Eksperimentą vaikučiai atliko kartu su tėveliais. Žalią kiaušinį vaikai įdėjo į stiklinę ir ant jo užpylė acto. Po dviejų dienų kiaušinius atsargiai nuplovė šaltu vandeniu. Kiaušinio lukštai jau buvo ištirpę. Vaikai sužinojo, kad actas ištirpino kiaušinio lukštą ir kiaušinis tapo nuogas.

 

Auklėtoja Regina Kavaliauskienė

 

 

 

 

Bandymas „Medūza butelyje“

 Bandymą vaikai atliko namuose, kartu su tėveliais. Tai labai smagus žaislas! Atlikę bandymą vaikai suprato, kad medūzos mėgsta šilumą, todėl gyvena ant vandens paviršiaus, kur vasarą vanduo greitai sušyla.

Grupės „Ežiukai“ ugdytiniai, jų tėveliai ir auklėtoja Regina Kavaliauskienė

 

 

 

 

 

 

Bandymas su pienu, pipirais ir skystu muilu

2020-03-30

   Bandymą vaikai atliko namuose, kartu su savo tėveliais. Į lėkštutę įpylė pieno, po to įbėrė  pipirų ir įkišo pirštuką. Ant piršto prilipo pipirai – „bakterijos“. Po to pirštuką įkišo į muiluotą vandenį ir tik po to, į pieną su pipirais. Pipirai traukėsi į šalis. Atlikę bandymą, vaikai suprato, kodėl reikia plautis rankytes.

 

 

 

 

 

 

„Trispalvė kitaip“

Ant kosmetinių vatos diskelių vaikučiai pipete lašino spalvotą vandenį, nudažytą maistiniais dažais. Eksperimentas padėjo įsiminti Lietuvos valstybės vėliavas.

Eksperimentą atliko grupės „Ežiukai“ vaikučiai ir jų auklėtoja Regina Kvaliauskienė

 

 

 

 

 

Eksperimentas su Skittles saldainiais

„Lietuvos spalvų simfonija“

Mišraus amžiaus grupės „Nykštukai“ vaikai atliko eksperimentą su saldainiais Skittles. Lėkštėje saldainius išdėliojo Lietuvos spalvų seka. Į lėkštę iš lėto įpylė vandens. Saldainius užpylus vandeniu, vaikai stebėjo, kaip susilieja spalvos. Aptarė vandens ir saldainių reakciją. Išsiaiškino, kad iš saldainių galima sudėti įvairius ornamentus ir gausis vis kiti raštai.

Grupės auklėtoja Diana Vaikšnorienė

 

 

 

 

 

 

Eksperimentas „Šokančios razinos“

Mišraus amžiaus grupės „Nykštukai“ vaikai atliko eksperimentą su razinomis ir gazuotu mineraliniu vandeniu. Atsargiai atsukome gazuoto vandens butelio kamštį ir subėrėme razinas. Kamštį užsukome. Razinos pradėjo kilti aukštyn ir vėl leistis žemyn – atrodo, tarsi „šoktų“. Išsiaiškinome, kad kai razinos nuskęsta, angliarūgštės, kuria gazuojamas vanduo, burbuliukai jas tarsi aplimpa ir iškelia į paviršių. Paviršiuje burbuliukai sprogsta, razinos vėl darosi sunkesnės už vandenį ir skęsta. Skęsdamos vėl „aplimpa“ angliarūgštės burbuliukais, kurie kelia jas aukštyn. Taip susidaro įspūdis, kad razinos šoka.

Grupės auklėtoja Diana Vaikšnorienė

 

 

 

 

 

 

Batų antspaudai

Vaikai vaikštinėjo šlapiu purvu ir po to vienas paskui kitą žingsniavo per ištiestą popieriaus lapą.  Ugdytiniai suprato, kad purvas palieka ryškius atspaudus, nes batai yra nešvarūs. Eksperimentas paskatins valytis batukus einant į patalpą.

Auklėtoja Regina Kavaliauskienė ir grupės „Ežiukai“ ugdytiniai

 

 

 

 

 

 

Keliaujantis vanduo

Mišraus amžiaus grupės „Nykštukai“ vaikai tyrinėjo, kaip keliauja vanduo. Įpylėme į 2 stiklinius indus vandens ir nudažėme geltona bei žalia spalvomis. Tarp jų pastatėme trečią – tuščią indą. Įmerkėme popierinių rankšluostukų dalį į spalvotą vandenį, o kitą galą – į tuščią indą. Vaikai stebėjo, kaip spalvotas vanduo keliauja rankšluostuku į tuščią indą ir ten pradėjo lašėti. Susimaišius dviem spalvom – atsirado trečia spalva.

Grupės „Nykštukai“ auklėtoja Rasa Martišienė

 

 

 

 

 

 

Dirbtinis sniegas

Ankstyvojo amžiaus grupėje „Kačiukai” vyksta tyrinėjimų savaitė. Lavinama smulkioji motorika. Vaikai iš krakmolo ir aliejaus gamino dirbtinį sniegą, lipdė sniego senius, sniego gniūžtes. 

Auklėtoja Indrė Kvietkienė

 

 

 

 

 

Eksperimentas su krakmolu

Aiškinomės krakmolo savybes (birus, skystas, tąsus, glitus). Vaikai eksperimento metu  suvokė visas krakmolo būsenas, kaip keičiasi krakmolas  užpilus šalto ir karšto vandens. Susipažino su naujomis sąvokomis tąsus, glitus.

Grupė „Boružėlės“, auklėtoja Renata Gindrėnė

 

 

 

 

 

 

Tyrinėjimas „Spalvų pasaulis“ 

Atlikome eksperimentą su maistiniais dažais, pienu ir indų plovikliu. Vaikai stebėjo kaip susiliedamos spalvos keičiasi. Suvokė, kad liejant dvi spalvas galim išgauti trečią spalvą.

Grupė „Boružėlės“, auklėtoja Renata Gindrėnė 

 

 

 

 

 

Raketa

Grupės „Drugeliai“ vaikai kalbėjo apie kosmosą, žvaigždes. Sužinojo, kad kosmosas yra labai toli, norint jį tyrinėti, pažinti reikalingi tam tikri prietaisai ir įrenginiai – raketos , teleskopas… Vaikai pasigamino raketas, kurių pagalba rengė varžybas „Kuri raketa pasieks mėnulį“.

Auklėtoja Jekaterina Surantienė.

 

 

 

 

 

Eksperimentas „Oro balionas“

Priemonės: plastikinis butelis, balionas, Actas, soda. Eiga: Į balioną priberiame 2 šaukštelius sodos. Į plastikinį buteli įpilame puse stiklinės acto. Ant butelio užmauname balioną ir suberiame baliono turinį. Actas su soda sureaguoja, nuo garų balionas prisipučia.

Grupė „Drugeliai“, auklėtoja Jekaterina Surantienė

 

 

 

 

Eksperimentas „Trispalvė“

Pirmiausia nusidažėme maistiniais dažais vandenį geltona, žalia ir raudona spalvomis. Po to į raudonos spalvos vandenį įdėjome septynis šaukštus cukraus, į žalios spalvos – penkis šaukštus cukraus ir į geltonos spalvos – vieną šaukštą. Kai cukrus gerai ištirpo, į tuščią stiklinę pirmiausia  pylėme raudonos spalvos, po to žalios ir po to geltonos spalvos vandenį. Vaikučiai labai apsidžiaugė, išvydę tokią trispalvę. Eksperimentą atlikome su 3 m. vaikučiais.

Auklėtoja Regina Kavaliauskienė

 

 

 

 

 

„Ledukų išdaigos“

Mišraus amžiaus grupės „Nykštukai“ vaikai tyrinėjo ledo gabalėlius ir išsiaiškino jų savybes.

Grupės „Nykštukai“, auklėtoja Rasa Martišienė

 2020-01-08

Vykdome STEAM programą. Užsiėmimai vyksta netradicinėse aplinkose, domimės artimiausia aplinka, taikome įvairius pažinimo būdus.

STEAM 2019 M. VEIKSMŲ PLANAS

 

 

 

 

 

Eksperimentas „Ištirpink eglutę“

Maistiniais dažais, skiestais su vandeniu nusidažėme žalia spalva sodą. Po to suformavome kūgio formos „eglutę“ ir pipetės pagalba, nuo eglutės viršaus lašinome actą. Buvo smagu stebėti, kaip eglutė „tirpsta“. Eksperimentą atlikome su 3 m. vaikučiais.

2020-01-07

Auklėtoja Regina Kavaliauskienė

 
 
 
 
 
 
 
 
Lavinamoji lenta
Ankstyvojo amžiaus grupės „Kačiukai“ vaikai išbando naują mokymo priemonę lavinamąją lentą. Vaikai lavina smulkiąją motoriką ir liesdami įvairius daiktus taip juos tyrinėja ir susipažįsta su jų savybėmis.
Auklėtoja Indrė Kvietkiene
 

 

 

 

 

 

Piešimas su pienu ir žvakės liepsna

Eksperimentą atlikome su 3 m. vaikučiais, Pasiėmę ausų krapštukus, juos įmerkę į pieną vaikai piešė piešinėlį: snaiges, kamuoliukus, braukė įvairias linijas ir pan. Pienui išdžiūvus pakėliau lapą virš žvakės liepsnos, kad žvakė šildytų blogąją lapo pusę. Vaikai stebėjo, kaip jų piešinėliai paryškėjo ir gavosi iš ties gražūs. Ryškėjančios linijos vaikams suteikė daug džiaugsmo ir nuostabos.

Grupės „Ežiukai“, auklėtoja Regina Kavaliauskienė

2019-12-12

 

 

 

 

 

Žaidimas „Sudėk žmogeliuką“

Iš geometrinių figūrų  vaikučiai sudeda žmogeliukus. Užduotėlę atliko 3 m. ugdytiniai.

Auklėtoja Regina Kavaliauskienė

 

 

 

 

 

Žaidimas „Vaiduoklių gaudytojai“

 Vakare, kai sutemsta, išjungiame grupėje šviesas, imame žibintuvėlius ir vaikštome po grupę dairydamiesi, kas yra viename ar kitame kampe. Aptariame, kad visa grupė pasikeitusi. Juk vaikai bijo ne pačios tamsos, o to, kaip jai atslinkus viskas aplink pasikeičia.

Grupės „Ežiukai“ ugdytiniai ir jų auklėtoja Regina Kavaliauskienė

2019-11-21

 

 

 

 

 

Robotikos-inžinerijos būrelis

Pagal duotą pavyzdį vaikai konstravo įvairias transporto priemones.

Užsiėmimą vedė mokytoja Ilona

2019-11-13

 

 

 

 

 

 Eksperimentas „Piešimas ant pieno“

Į pieną mažais lašeliais lašinome dažus. Tuomet mirkėme ausų krapštuką į indų ploviklį ir juo baksnojome į dažus piene. Buvo įdomu stebėti, kaip judėdami dažai sudaro vis kitokius raštus.

   Eksperimentą atliko 3-4 m. vaikučiai ir jų auklėtoja Regina Kavaliauskienė

2019-11-05

 

 

 

 

 

Eksperimentas „Spalvoti muilo burbulai“

 Į skirtingos spalvos vandenį, įlašinome keletą lašų skysto muilo. (Vandenį nusidažėme su senais, panaudotais flomasteriais). Pro šiaudelį pūtėme muilo burbulus, kol burbulai ėmė leistis ant stalo. Stebėjome, kaip burbulai nesprogsta, o tarsi „keliauja“ iš stiklinės. Priglaudę balto popieriaus lapą prie spalvotų burbulų, gavome įdomų piešinėlį.

Eksperimentą atlikome su 3-4 m. vaikais

Grupės „Ežiukai“, auklėtoja metodininkė Regina Kavaliauskienė

2019-13-30

 
 
 
 
 
Botai
Ar guminiai botai gali apsaugoti nuo lietaus? Aiškinosi grupės „Kačiukai“ vaikai.
Grupė „Kačiukai“ 2-3 m.

 

 

 

 

 

Vėjas

Ankstyvojo amžiaus vaikai gaudo vėją, tyrinėja, aiškinasi jo savybes. Vaikai sužinojo, jog vėjas yra nematomas, bet pajausti ir pagauti jį įmanoma. 

Auklėtoja Indrė Kvietkienė, grupė „Kačiukai“

 

 
 
 
 
 
„Pradurk balioną nesusprogdinęs“
 
Grupės „Ežiukai“ (3-4 m.) vaikučiai stebi, kaip yra praduriamas balionas, tačiau oras neišsileidžia ir balionas nesusprogsta.
Eksperimentą atliko auklėtoja Regina Kavaliauskienė

 

 

 

 

 

Nuimtas derlius

Vaikai susipažįsta su auginamomis daržovėmis, jas tyrinėja, ragauja.

„Kačiukų“ ir „Pabiručių“ grupės vaikučiai nuėmė derlių
2019-10-04
 
 
 
 
 
 
 
Ankstyvojo amžiaus vaikai išbando sensorinį takelį
 
Pasivaikščiojimas tokiu takeliu vaikams suteikia džiugiausio, juoko masažuoja pėdas, pirštus, teikiamai veikia kraujotaką.

Grupės „Kačiukai“

Auklėtoja Indrė Kvietkienė

 

 

 

 

 

„Tyrinėjam grūdus“

Grupės „Boružėlės“ vaikai (5 m.) tyrinėjo grūdus
 Auklėtoja Renata Gindrėnė
 
 
 
 
 
Muzika virtuvėlėje
 
Garsą išgauname įvairiais virtuvės indais ir įrankiais: šaukštais, samčiais, puodais ir t.t.
Grupės „Ežiukai“ 3-4 m. vaikučiai ir jų auklėtoja Regina Kavaliauskienė
2019-09-26

 

 

 

 

 

STEAM veikla nenutrūksta ir vasarą

Sveikatinimo takelis patinka ir mažiausiems ir didžiausiems darželio vaikučiams.

 

 

 

 

 

Įrengtas „Afrikietiškas“ daržas

STEAM veiklų koordinatorė – auklėtoja metodininkė Regina Kavaliauskienė 2019-06-12

 

 

 

 

 

„Šeimų šventė“

Robotikos būrelis Šeimų šventėje, 2019-05-15.

 

 

 

 

 

„Rūta“

Šokolado dirbtuvės Šiaulių saldainių fabrike „Rūta“, 2019-05-27. Grupės ,,Ežiukai“ (5-6  m.) ugdytiniai ir jų auklėtoja Regina Kavaliauskienė.

 

 

 

 

 

„Valerijonas“

Ekskursija su grupės „Ežiukai“ (5-6 m.) ugdytiniais į Šiaulių  miesto vaistinę „Valerijonas“.

  Auklėtoja Regina Kavaliauskienė 2019-04-25

 

 

 

 

 

Bandymai su magnetu „Lobis“

Dalyvavo grupės „Ežiukai“ (5-6 m.) ugdytiniai

Auklėtoja Regina Kavaliauskienė 2019-04-30

 

 

 

 

„Muilo burbulai“

Veikla grupėje eksperimentas su vandeniu „Muilo burbulai“. 4-5 amžiaus vaikai. 

Auklėtoja Renata Gindrėnė 2019 03 06

 

 

 

 

 

„Vandens savybės“

Veikla grupėje eksperimentas „Vandens savybės“. 4-5 metų vaikai. 

Auklėtoja Renata Gindrėnė 2019 03 04

 

 

 

 

 

„Augo žirnis ir pupa“

Sodinome pupeles ir žirnius, stebėjome jų dygimą ir kai paaugo per sodinome į lauką. Lauksime žirnių, kada galėsime valgyti.

Grupė „Kiškučiai“ 3-4 m.

 

 

 

 

 

Eksperimentas su kiaušiniais

Skandinome kiaušinius. Sužinojome, kad labai sūriame vandenyje, virtas kiaušinis plūduriuoja, o paprastame – skęsta.

Eksperimentą atliko grupės „Ežiukai“ ugdytiniai ir jų auklėtoja Regina Kavaliauskienė.

Naudota literatūra: Ona Monkevičienė, „Idėjos vaikų saviraiškai ir kūrybai“, Vilnius 1999.

 

 

 

 

 

Eksperimentas „Stebuklingas balionas“

                                      

Eksperimentą atliko grupės „Ežiukai“ ugdytiniai ir jų auklėtoja Regina Kavaliauskienė.

Naudota literatūra: Ramunė Burškaitienė, Pedagogo knyga „OPA PA DRAUGAI  PI KA!“, „Šviesa“, 2016 m.

Informacija atnaujinta — 2020.05.22 | << ATGAL
2020 © Šiaulių l-d „Gintarėlis“
Versija neįgaliesiems